Vienna Orienteering Challenge 2019 - Total Results

  Women Elite Total Time
  1. Alice Leake Aire United Kingdom 49:37
  2. Ursula Kadan OC Fürstenfeld Austria 51:12 +1:35
  3. Charlotte Ward HALO/GBR United Kingdom 53:05 +3:28
  4. Tereza Novotná OK 99 Hradec Králové Czech Republic 53:42 +4:05
  5. Johanna Öberg OK Linné Sweden 54:26 +4:49
  6. Anna Simkovics OLC Wienerwald Austria 55:53 +6:16
  7. Marie Maier OLC Graz Austria 56:21 +6:44
  8. Eszter Mantuano Tabani Spartacus Hungary 57:11 +7:34
  9. Julia Néda Tipo Hungary 57:13 +7:36
  10. Anika Gassner Naturfreunde Wien Austria 58:29 +8:52
  11. Gudrun Englmaier OLC Wienerwald Austria 1:02:40 +13:03
  12. Eliška Hájková SK Kamenice Czech Republic 1:03:58 +14:21
  13. Antonija Orlić Croatia 1:04:08 +14:31
  14. Zsofia Nagy Tabani Spartacus Hungary 1:04:19 +14:42
  15. Nelli Hajdu Tipo Hungary 1:05:01 +15:24
  16. Sladjana Perac OLC Wienerwald Austria 1:05:27 +15:50
  17. Dora Zeiner OLC Graz Austria 1:06:14 +16:37
  18. Szilvia Takács Tipo Hungary 1:07:25 +17:48
  19. Aniko Koren Tabani Spartacus Hungary 1:08:40 +19:03
  20. Katerina Skarkova NF Wien Austria 1:08:47 +19:10
  21. Evalin Brautigam United States 1:09:27 +19:50
  22. Olga Jerkovic Peric OK Kapela Croatia 1:09:29 +19:52
  23. Rita Tiefenböck Naturfreunde Wien Austria 1:09:54 +20:17
  24. Viktória Kostercová ŠK Sandberg Slovakia 1:10:06 +20:29
  25. Imola Rajmon Tabani Spartacus Hungary 1:11:18 +21:41
  26. Monika Molnárová Kobra Bratislava Slovakia 1:11:54 +22:17
  27. Karin Leonhardt OC Fürstenfeld Austria 1:13:49 +24:12
  28. Marina Skern NF Wien Austria 1:15:06 +25:29
  29. Anna Ladenstein OLC Wienerwald Austria 1:15:52 +26:15
  30. Magda Hrnčířová SK Studenec Czech Republic 1:16:27 +26:50
  31. Sabine Wareyka WAT Austria 1:21:39 +32:02
  32. Elise Masopustova SK Praga Czech Republic 1:24:18 +34:41
  33. Melinda Ymsén HSV Pinkafeld Sweden 1:26:57 +37:20
  34. Julia Sivriver o-void Israel 1:31:08 +41:31
  35. Carina Veitsberger OLT Transdanubien Austria 1:34:46 +45:09
  36. Maria Tulban Wat-OL Austria 1:35:10 +45:33
  Katarina Kotrlova SK Sandberg Slovakia MP
  Dafna Noiman HaSharon Israel DNS
  Men Elite Total Time
  1. Jakub Glonek SK Kamenice Czech Republic 49:35
  2. Gernot Ymsén HSV Pinkafeld Austria 49:49 +0:14
  3. Franz Glaner WAT.OL Austria 50:29 +0:54
  4. Krisztian Liszka Tabani Spartacus Hungary 52:29 +2:54
  5. Zoltan Bujdoso Tabani Spartacus Hungary 52:50 +3:15
  6. Aron Bako Tabani Spartacus Hungary 53:09 +3:34
  7. Albin Ridefelt OK Linné Sweden 53:44 +4:09
  8. Matthias Leonhardt OC Fürstenfeld Austria 54:32 +4:57
  9. Sebastian Šafka SK Kamenice Czech Republic 56:12 +6:37
  10. Stanislav Mokrý SK Zabovresky Brno Czech Republic 57:00 +7:25
  11. Murray Strain Interløpers United Kingdom 57:26 +7:51
  11. Roland Fesselhofer WAT Austria 57:26 +7:51
  13. Filip Kubina SK Sandberg Slovakia 58:04 +8:29
  14. Sandro Schachner SU Schöckl Orienteering Austria 1:02:20 +12:45
  15. Edi Ocvirk OK Japetic Croatia 1:03:04 +13:29
  16. Atanas Boyarov Compass Cross Ruse Bulgaria 1:04:03 +14:28
  17. Peter Nagy Tabani Spartacus Hungary 1:04:05 +14:30
  18. Peter Gonczi Tipo Hungary 1:04:19 +14:44
  19. Benjamin Altmann OLC Wienerwald Austria 1:04:29 +14:54
  20. Thomas Radon Naturfreunde Wien Austria 1:05:18 +15:43
  21. Maximilián Kubík TJ Rapid Bratislava Slovakia 1:05:55 +16:20
  22. Nikolaus Euler-Rolle Naturfreunde Wien Austria 1:06:41 +17:06
  23. Kelen Klement Tabani Spartacus Hungary 1:06:53 +17:18
  24. Keve Gonczi Tipo Hungary 1:07:00 +17:25
  25. Stepan Hrobar Magnus Orienteering Czech Republic 1:10:24 +20:49
  26. David Aloni o-void Israel 1:19:48 +30:13
  27. Radomír Mielec OOB TJ Baník Ostrava Czech Republic 1:19:59 +30:24
  28. Mikhail Grozak Russian Federation 1:21:52 +32:17
  Gustav Greiner SU Schöckl Orienteering Austria MP
  Marius Poirson WAT Austria MP
  Women Open Total Time
  1. Judith Zehetgruber Austria 1:19:52
  2. Julie Laverock MDOC United Kingdom 1:20:23 +0:31
  3. Nadja Mayer NF Wien Austria 1:22:05 +2:13
  4. Sandra Bergant Vidakovic OK Kapela Croatia 1:23:57 +4:05
  Laura Cox Wato Ireland DNS
  Men Open (19 / 19) Total Time
  1. Florian Vacek The Sloths Austria 59:35
  2. Alexander Blauensteiner Austria 1:08:56 +9:21
  3. Thomas Holzmüller Austria 1:11:40 +12:05
  4. Milos Jaksic OK Dif Serbia 1:11:46 +12:11
  5. Clemens Moser The Sloths Austria 1:13:03 +13:28
  Alexander Weigl Austria MP
  Nikola Perac OLC Wienerwald Austria MP
  Alexander Wiltzsch Austria DISQ
  David Ales Slovan Luhacovice Czech Republic DNS
  Women Youth Total Time
  1. Emily Adenstedt ORK Austria 40:39
  2. Zsuzsa Gonczi Tipo Hungary 42:45 +2:06
  3. Livia Radon NF Wien Austria 52:39 +12:00
  4. Tanja Klöckl Orienteering Klosterneuburg Austria 1:01:11 +20:32
  5. Miriam Veitsberger OLT Transdanubien Austria 1:26:04 +45:25
  6. Anna Skern NF Wien Austria 1:34:52 +54:13
  7. Zoe Radon NF Wien Austria 1:56:17 +75:38
  8. Selina Skern NF Wien Austria 2:48:06 +127:27
  Men Youth Total Time
  1. Mark Bujdoso Tabani Spartacus 34:44
  2. Jacopo Stöcher Wat-OL Austria 38:07 +3:23
  3. Mihaly Csoboth Tabani Spartacus Hungary 40:01 +5:17
  4. David Pedenzini Società sportiva crea rossa di Marter, Roncegno Italy 1:04:20 +29:36
  Samuel Morris Australia MP
  W45 Total Time
  1. Barbara Kastner NF Wien Austria 48:16
  2. Eva Ocvirk OK Japetic Croatia 55:34 +7:18
  3. Sonja Wlcek Wat-OL Austria 1:01:40 +13:24
  4. Ulrike Tiefenböck Naturfreunde Wien Austria 1:03:26 +15:10
  5. Doris Exler OLT Transdanubien Austria 1:26:25 +38:09
  6. Anat Noiman HaSharon Israel 1:33:23 +45:07
  Guni Palme OLC Wienerwald Austria MP
  Orian Dagan Israel MP
  Orit Rainhartz Galilee Israel MP
  Orsolya Magyari Tipo Hungary MP
  M45 Total Time
  1. Eric Morris Australia 51:32
  2. Ferri Gassner Naturfreunde Wien Austria 52:30 +0:58
  3. Martin Hajdu Tipo Hungary 54:38 +3:06
  4. Robert Orehoci SprintAddicts Croatia 56:03 +4:31
  5. Felix Hofstätter NF Wien Austria 59:57 +8:25
  6. Philip Johnston-Davis RAFO United Kingdom 1:01:01 +9:29
  7. Roland Reisenberger Orienteering Klosterneuburg Austria 1:02:03 +10:31
  8. Erich Göschl OLC Wienerwald Austria 1:02:29 +10:57
  9. Ziv Noiman HaSharon Israel 1:03:37 +12:05
  10. Josef Hilbert NF Wien Austria 1:12:32 +21:00
  11. Gyula Szarvas MEAFC Hungary 1:19:13 +27:41
  12. Yaniv Rainhartz Galilee Israel 1:21:52 +30:20
  Dejan Cvorovic PD Pobeda Serbia MP
  Michael Grill Naturfreunde Wien Austria MP
  Peter Rudi Egri Testedzo Club MP
  Robert Altmann OLC Wienerwald Austria MP
  Thomas Hösel union dirtrun.company Austria MP
  Günther Kroupa Naturfreunde Wien Austria DNS
  Martin Friedl NF Wien Austria DNS
  Martin Grünberger Orienteering Klosterneuburg Austria DNS
  Thomas Hlosta NF Wien Austria DNS
  W55 Total Time
  1. Louise Capper Lakeland United Kingdom 53:06
  2. Pascale Martin Raid Orientation Paris France 1:01:10 +8:04
  3. Janet Leake Ebor United Kingdom 1:02:47 +9:41
  4. Sabine Hilbert NF Wien Austria 1:06:51 +13:45
  5. Sabine Hofstätter NF Wien Austria 1:14:12 +21:06
  6. Daniela Schenk Thurgorienta Switzerland 1:20:11 +27:05
  7. Brigitta Mayer HSV Großmittel Austria 1:48:26 +55:20
  M55 Total Time
  1. Dirk Deijgers Belgium 47:55
  2. Hanspeter Schenk Thurgorienta Switzerland 49:25 +1:30
  3. Wolfgang Kradischnig Naturfreunde Linz Austria 51:47 +3:52
  4. Joachim Friessnig OC Fürstenfeld Austria 52:15 +4:20
  5. Josef Zapletal NF Wien Austria 52:34 +4:39
  6. Günter Kradischnig OLC Graz Austria 54:33 +6:38
  7. Jan Ivansson OLC Stubai Austria 55:39 +7:44
  8. Werner Purgathofer OLG Ströck Wien Austria 55:57 +8:02
  9. Graham Capper Lakeland United Kingdom 1:00:54 +12:59
  10. Horst Mayer SSV Hallein-Neualm Austria 1:03:03 +15:08
  11. Frederic Genevois NF Wien Austria 1:03:41 +15:46
  12. Stefan Drage HSV OL Wr Neustadt Austria 1:08:08 +20:13
  13. Patrick Murphy BOC Ireland 1:13:46 +25:51
  14. Tim Skern NF Wien Austria 1:22:04 +34:09
  Harald Blauensteiner Austria MP
  Andrew Cox Wato Ireland DNS
  W65 Total Time
  1. Sheila Strain East Lothian Orienteers United Kingdom 1:08:06
  2. Ingrid Petersson OLT Austria 1:26:37 +18:31
  M65 Total Time
  1. Bernt Johansson OLC Stubai Austria 55:29
  2. Robin Strain East Lothian Orienteers United Kingdom 1:01:20 +5:51
  Heinz Czembirek MTV Hernals Austria MP
  Team Challenge Total Time
  1. Anica / Bojan OK Brežice Slovenia 59:06
  2. Tim / Martin / Jedert OK Brežice junior Slovenia 1:06:52 +7:46
  3. Christina / Florian Bellevue Austria 1:17:22 +18:16
  Newcomers Total Time
  1. Bernhard Rauch Austria 48:44
  2. Claudia Eder Austria 1:41:09 +52:25
  3. Herwig Hierzegger Wiener Akadem  TV Austria 1:53:08 +64:24
  Antonia Hartl HSV-Ried Austria DNS

Partners

Special thanks go to our partners for supporting the Vienna O Challenge 😊