Result list Stage 2 Saturday

Total Result after 2 stages

Split times

  Women Elite (39 / 39) Time Behind
  1. Ursula Kadan OC Fürstenfeld 18:09
  2. Alice Leake Aire 18:27 +0:18
  3. Charlotte Ward HALO/GBR 18:40 +0:31
  4. Tereza Novotná OK 99 Hradec Králové 18:56 +0:47
  5. Anna Simkovics OLC Wienerwald 19:01 +0:52
  6. Johanna Öberg OK Linné 19:10 +1:01
  7. Eszter Mantuano Tabani Spartacus 20:21 +2:12
  8. Julia Néda Tipo 20:35 +2:26
  9. Marie Maier OLC Graz 20:51 +2:42
  10. Nelli Hajdu Tipo 21:48 +3:39
  11. Anika Gassner Naturfreunde Wien 21:49 +3:40
  12. Antonija Orlić 22:08 +3:59
  13. Gudrun Englmaier OLC Wienerwald 22:19 +4:10
  14. Zsofia Nagy Tabani Spartacus 22:35 +4:26
  15. Olga Jerkovic Peric OK Kapela 22:43 +4:34
  16. Eliška Hájková SK Kamenice 23:16 +5:07
  17. Sladjana Perac OLC Wienerwald 23:49 +5:40
  18. Dora Zeiner OLC Graz 23:50 +5:41
  19. Katerina Skarkova NF Wien 24:05 +5:56
  20. Szilvia Takács Tipo 24:55 +6:46
  21. Monika Molnárová Kobra Bratislava 25:09 +7:00
  22. Rita Tiefenböck Naturfreunde Wien 25:18 +7:09
  23. Katarina Kotrlova SK Sandberg 25:19 +7:10
  24. Imola Rajmon Tabani Spartacus 25:23 +7:14
  25. Viktória Kostercová ŠK Sandberg 25:40 +7:31
  26. Evalin Brautigam 25:57 +7:48
  27. Karin Leonhardt OC Fürstenfeld 26:27 +8:18
  28. Marina Skern NF Wien 26:58 +8:49
  29. Magda Hrnčířová SK Studenec 27:28 +9:19
  30. Elise Masopustova SK Praga 27:29 +9:20
  31. Aniko Koren Tabani Spartacus 27:40 +9:31
  32. Anna Ladenstein OLC Wienerwald 28:01 +9:52
  33. Melinda Ymsén HSV Pinkafeld 30:44 +12:35
  34. Maria Tulban Wat-OL 31:34 +13:25
  35. Sabine Wareyka WAT 32:00 +13:51
  36. Dafna Noiman HaSharon 32:14 +14:05
  37. Julia Sivriver o-void 32:41 +14:32
  38. Carina Veitsberger OLT Transdanubien 36:03 +17:54
  Tereza Janošíková SK SEVERKA ŠUMPERK DNS
  Men Elite (34 / 34) Time Behind
  1. Jakub Glonek SK Kamenice 17:24
  2. Gernot Ymsén HSV Pinkafeld 17:42 +0:18
  3. Franz Glaner WAT.OL 18:17 +0:53
  4. Krisztian Liszka Tabani Spartacus 18:35 +1:11
  5. Albin Ridefelt OK Linné 18:45 +1:21
  6. Aron Bako Tabani Spartacus 18:48 +1:24
  7. Zoltan Bujdoso Tabani Spartacus 18:50 +1:26
  8. Matthias Leonhardt OC Fürstenfeld 19:00 +1:36
  9. Sebastian Šafka SK Kamenice 19:44 +2:20
  10. Stanislav Mokrý SK Zabovresky Brno 19:47 +2:23
  11. Marius Poirson WAT 20:16 +2:52
  12. Murray Strain Interløpers 20:39 +3:15
  13. Filip Kubina SK Sandberg 20:42 +3:18
  14. Roland Fesselhofer WAT 20:53 +3:29
  15. Atanas Boyarov Compass Cross Ruse 21:39 +4:15
  16. Peter Gonczi Tipo 21:44 +4:20
  17. Tim Robertson Koovee 21:51 +4:27
  18. Peter Nagy Tabani Spartacus 21:53 +4:29
  19. Keve Gonczi Tipo 22:31 +5:07
  20. Sandro Schachner SU Schöckl Orienteering 22:52 +5:28
  20. Thomas Radon Naturfreunde Wien 22:52 +5:28
  22. Maximilián Kubík TJ Rapid Bratislava 22:57 +5:33
  23. Benjamin Altmann OLC Wienerwald 22:58 +5:34
  24. Edi Ocvirk OK Japetic 23:01 +5:37
  25. Kelen Klement Tabani Spartacus 23:26 +6:02
  26. Nikolaus Euler-Rolle Naturfreunde Wien 24:04 +6:40
  27. Stepan Hrobar Magnus Orienteering 24:11 +6:47
  28. Martin Veitsberger OLT Transdanubien 25:19 +7:55
  29. Radomír Mielec OOB TJ Baník Ostrava 27:11 +9:47
  30. Mikhail Grozak 27:39 +10:15
  31. David Aloni o-void 28:41 +11:17
  Gustav Greiner SU Schöckl Orienteering MP
  Leopold Kühschelm Berliner Turnerschaft DNS
  William Lind Malungs OK Skogsmårdarna DNS
  Women Open (7 / 7) Time Behind
  1. Theresa Monsberger Sportunion Klagenfurt 20:30
  2. Nadja Mayer NF Wien 28:52 +8:22
  3. Judith Zehetgruber 29:14 +8:44
  4. Julie Laverock MDOC 29:27 +8:57
  5. Polina Lyatoshinsky OLC Wienerwald 31:31 +11:01
  6. Sandra Bergant Vidakovic OK Kapela 31:59 +11:29
  7. Laura Cox Wato 37:18 +16:48
  Men Open (16 / 16) Time Behind
  1. Florian Vacek The Sloths 21:38
  2. Thomas Gittmaier HSV-Ried 22:29 +0:51
  3. Mark Prior 24:25 +2:47
  4. Clemens Moser The Sloths 25:53 +4:15
  5. Milos Jaksic OK Dif 26:27 +4:49
  6. Thomas Neuwald ORK 26:52 +5:14
  7. Alexander Blauensteiner 27:08 +5:30
  8. Alexander Weigl 28:27 +6:49
  9. Sebastian Platzer 29:03 +7:25
  10. Thomas Holzmüller 29:14 +7:36
  11. Gerhard Scheller Sportfreunde Scholler 35:47 +14:09
  Gerald Pischinger Sportunion Klagenfurt MP
  Nikola Perac OLC Wienerwald MP
  Alexander Wiltzsch DISQ
  David Ales Slovan Luhacovice DNS
  Florian Spechtenhauser DNS
  Women Youth (9 / 9) Time Behind
  1. Emily Adenstedt ORK 15:26
  2. Zsuzsa Gonczi Tipo 15:49 +0:23
  3. Livia Radon NF Wien 21:09 +5:43
  4. Tanja Klöckl Orienteering Klosterneuburg 22:13 +6:47
  5. Anna Skern NF Wien 23:15 +7:49
  6. Miriam Veitsberger OLT Transdanubien 34:26 +19:00
  7. Viktoriya Valyavka Cardinal 35:21 +19:55
  8. Zoe Radon NF Wien 1:04:51 +49:25
  9. Selina Skern NF Wien 1:07:04 +51:38
  Men Youth (5 / 5) Time Behind
  1. Mark Bujdoso Tabani Spartacus 13:27
  2. Jacopo Stöcher Wat-OL 14:12 +0:45
  3. Mihaly Csoboth Tabani Spartacus 15:39 +2:12
  4. David Pedenzini Società sportiva crea rossa di Marter, Roncegno 28:57 +15:30
  5. Samuel Morris 54:14 +40:47
  W45 (10 / 10) Time Behind
  1. Barbara Kastner NF Wien 17:06
  2. Eva Ocvirk OK Japetic 20:11 +3:05
  3. Sonja Wlcek Wat-OL 21:53 +4:47
  4. Ulrike Tiefenböck Naturfreunde Wien 22:37 +5:31
  5. Guni Palme OLC Wienerwald 23:05 +5:59
  6. Orsolya Magyari Tipo 26:18 +9:12
  7. Doris Exler OLT Transdanubien 32:47 +15:41
  8. Anat Noiman HaSharon 33:45 +16:39
  Orian Dagan MP
  Orit Rainhartz Galilee MP
  M45 (23 / 23) Time Behind
  1. Eric Morris 18:51
  2. Martin Hajdu Tipo 19:29 +0:38
  3. Ferri Gassner Naturfreunde Wien 19:37 +0:46
  4. Robert Orehoci SprintAddicts 20:31 +1:40
  5. Felix Hofstätter NF Wien 20:47 +1:56
  6. Philip Johnston-Davis RAFO 20:54 +2:03
  7. Günther Kroupa Naturfreunde Wien 22:15 +3:24
  8. Erich Göschl OLC Wienerwald 22:59 +4:08
  9. Martin Friedl NF Wien 23:31 +4:40
  10. Ziv Noiman HaSharon 24:12 +5:21
  11. Roland Reisenberger Orienteering Klosterneuburg 24:28 +5:37
  12. Josef Hilbert NF Wien 24:55 +6:04
  13. Robert Altmann OLC Wienerwald 26:32 +7:41
  14. Hannu Hautala Pohti Ski Team 26:41 +7:50
  15. Yaniv Rainhartz Galilee 28:32 +9:41
  16. Peter Rudi Egri Testedzo Club 30:30 +11:39
  17. Gyula Szarvas MEAFC 31:16 +12:25
  18. Dejan Cvorovic PD Pobeda 36:06 +17:15
  Michael Grill Naturfreunde Wien MP
  Thomas Hösel union dirtrun.company MP
  Clemens Kahler Naturfreunde Bruck a.d. Leitha DNS
  Markus Gatschnegg OLC Wienerwald DNS
  Martin Grünberger Orienteering Klosterneuburg DNS
  W55 (8 / 8) Time Behind
  1. Louise Capper Lakeland 20:53
  2. Pascale Martin Raid Orientation Paris 21:01 +0:08
  3. Tamara Denysenko Cardinal 22:10 +1:17
  4. Janet Leake Ebor 24:46 +3:53
  5. Sabine Hilbert NF Wien 25:07 +4:14
  6. Sabine Hofstätter NF Wien 27:14 +6:21
  7. Daniela Schenk Thurgorienta 30:28 +9:35
  8. Brigitta Mayer HSV Großmittel 39:42 +18:49
  M55 (19 / 19) Time Behind
  1. Dirk Deijgers 16:24
  2. Hanspeter Schenk Thurgorienta 17:16 +0:52
  3. Wolfgang Kradischnig Naturfreunde Linz 19:00 +2:36
  4. Günter Kradischnig OLC Graz 19:23 +2:59
  4. Josef Zapletal NF Wien 19:23 +2:59
  6. Jan Ivansson OLC Stubai 19:50 +3:26
  7. Werner Purgathofer OLG Ströck Wien 20:34 +4:10
  8. Joachim Friessnig OC Fürstenfeld 20:39 +4:15
  9. Horst Mayer SSV Hallein-Neualm 21:13 +4:49
  10. Georg Gittmaier HSV-Ried 21:27 +5:03
  11. Stefan Drage HSV OL Wr Neustadt 21:28 +5:04
  12. Graham Capper Lakeland 22:28 +6:04
  13. Frederic Genevois NF Wien 22:42 +6:18
  14. Andrew Cox Wato 24:39 +8:15
  15. Harald Blauensteiner 26:42 +10:18
  16. Patrick Murphy BOC 31:15 +14:51
  17. Tim Skern NF Wien 31:48 +15:24
  18. Amit Hadad 34:02 +17:38
  Wilhelm Tiefenböck Naturfreunde Wien DNS
  W65 (2 / 2) Time Behind
  1. Sheila Strain East Lothian Orienteers 25:08
  2. Ingrid Petersson OLT 32:25 +7:17
  M65 (3 / 3) Time Behind
  1. Bernt Johansson OLC Stubai 20:09
  2. Robin Strain East Lothian Orienteers 22:30 +2:21
  Heinz Czembirek MTV Hernals MP
  Team Challenge (8 / 8) Time Behind
  1. Tim / Martin / Jedert OK Brežice junior 18:14
  2. Anica / Bojan OK Brežice 21:27 +3:13
  3. Clara / Karl Martin / Maximilian 26:28 +8:14
  4. Martina + Katrin Barborik/Andrae 28:33 +10:19
  5. Christina / Florian Bellevue 30:27 +12:13
  6. Sophie + Sabine 43:00 +24:46
  7. Veronika / Bastien ATU Kosice 44:17 +26:03
  8. Tobias Sklusal Fraenklinstraße 44:57 +26:43
  Newcomers (17 / 17) Time Behind
  1. Bernhard Rauch 17:57
  2. Sebastian Lehner 22:01 +4:04
  3. Mira Klöckl 24:36 +6:39
  4. Susanne Haindl 32:44 +14:47
  5. Eva Monsberger Sportunion Klagenfurt 33:47 +15:50
  6. Claudia Eder 35:26 +17:29
  7. Antonia Hartl HSV-Ried 36:04 +18:07
  8. Hoa Lai OLC Wienerwald 37:27 +19:30
  9. Christoph / Michaela LTC Seewinkel 37:58 +20:01
  10. Jackson Wikats 44:04 +26:07
  11. Ivan Grozak Bergamiont Russia 45:12 +27:15
  12. Herwig Hierzegger Wiener Akadem  TV 54:35 +36:38
  13. Andreas Brabenec 1:24:19 +66:22
  Belinda Schachner DNS
  Kamila Tachovská SK Zabovresky Brno DNS
  Stefan Wess DNS
  Wolfgang Dvorak DNS