Result list Stage 1 Friday

Split times

  Women Elite (40 / 40) Zeit
  1. Alice Leake Aire United Kingdom 16:29
  2. Johanna Öberg OK Linné Sweden 17:22 +0:53
  3. Ursula Kadan OC Fürstenfeld Austria 17:48 +1:19
  4. Julia Néda Tipo Hungary 18:10 +1:41
  5. Marie Maier OLC Graz Austria 18:25 +1:56
  6. Charlotte Ward HALO/GBR United Kingdom 18:41 +2:12
  7. Eszter Mantuano Tabani Spartacus Hungary 18:44 +2:15
  8. Tereza Novotná OK 99 Hradec Králové Czech Republic 18:55 +2:26
  9. Anika Gassner Naturfreunde Wien Austria 19:43 +3:14
  10. Anna Simkovics OLC Wienerwald Austria 19:52 +3:23
  11. Antonija Orlić Croatia 20:34 +4:05
  12. Gudrun Englmaier OLC Wienerwald Austria 20:41 +4:12
  13. Aniko Koren Tabani Spartacus Hungary 21:02 +4:33
  14. Eliška Hájková SK Kamenice Czech Republic 21:17 +4:48
  15. Sladjana Perac OLC Wienerwald Austria 21:27 +4:58
  16. Zsofia Nagy Tabani Spartacus Hungary 21:58 +5:29
  17. Szilvia Takács Tipo Hungary 22:39 +6:10
  18. Nelli Hajdu Tipo Hungary 22:40 +6:11
  19. Evalin Brautigam United States 22:46 +6:17
  20. Olga Jerkovic Peric OK Kapela Croatia 23:00 +6:31
  21. Dora Zeiner OLC Graz Austria 23:06 +6:37
  22. Katerina Skarkova NF Wien Austria 23:39 +7:10
  23. Viktória Kostercová ŠK Sandberg Slovakia 23:51 +7:22
  24. Rita Tiefenböck Naturfreunde Wien Austria 24:02 +7:33
  25. Imola Rajmon Tabani Spartacus Hungary 24:25 +7:56
  26. Magda Hrnčířová SK Studenec Czech Republic 24:32 +8:03
  27. Marina Skern NF Wien Austria 24:37 +8:08
  28. Anna Ladenstein OLC Wienerwald Austria 25:03 +8:34
  29. Monika Molnárová Kobra Bratislava Slovakia 25:28 +8:59
  30. Karin Leonhardt OC Fürstenfeld Austria 25:33 +9:04
  31. Melinda Ymsén HSV Pinkafeld Sweden 26:24 +9:55
  32. Sabine Wareyka WAT Austria 27:08 +10:39
  33. Elise Masopustova SK Praga Czech Republic 28:21 +11:52
  34. Julia Sivriver o-void Israel 29:50 +13:21
  35. Carina Veitsberger OLT Transdanubien Austria 32:01 +15:32
  36. Maria Tulban Wat-OL Austria 35:41 +19:12
  Dafna Noiman HaSharon Israel Maximalzeit
  Katarina Kotrlova SK Sandberg Slovakia Fehlst.
  Johanka Simkova SK Zabovresky Brno Czech Republic Nicht Ang.
  Tereza Janošíková SK SEVERKA ŠUMPERK Czech Republic Nicht Ang.
  Men Elite (34 / 34) Zeit
  1. Albin Ridefelt OK Linné Sweden 16:16
  2. Gernot Ymsén HSV Pinkafeld Austria 16:20 +0:04
  3. Franz Glaner WAT.OL Austria 16:31 +0:15
  4. Jakub Glonek SK Kamenice Czech Republic 16:35 +0:19
  5. Zoltan Bujdoso Tabani Spartacus Hungary 17:30 +1:14
  6. Aron Bako Tabani Spartacus Hungary 17:40 +1:24
  7. Krisztian Liszka Tabani Spartacus Hungary 18:11 +1:55
  8. Marius Poirson WAT Austria 18:25 +2:09
  9. Matthias Leonhardt OC Fürstenfeld Switzerland 18:30 +2:14
  10. Roland Fesselhofer WAT Austria 19:11 +2:55
  11. Sebastian Šafka SK Kamenice Czech Republic 19:31 +3:15
  12. Stanislav Mokrý SK Zabovresky Brno Czech Republic 19:43 +3:27
  13. Filip Kubina SK Sandberg Slovakia 19:49 +3:33
  14. Atanas Boyarov Compass Cross Ruse Bulgaria 20:07 +3:51
  15. Murray Strain Interløpers United Kingdom 20:11 +3:55
  16. Edi Ocvirk OK Japetic Croatia 20:41 +4:25
  17. Sandro Schachner SU Schöckl Orienteering Austria 21:03 +4:47
  18. Benjamin Altmann OLC Wienerwald Austria 21:15 +4:59
  19. Thomas Radon Naturfreunde Wien Austria 21:19 +5:03
  20. Peter Gonczi Tipo Hungary 21:29 +5:13
  21. Nikolaus Euler-Rolle Naturfreunde Wien Austria 21:43 +5:27
  22. Peter Nagy Tabani Spartacus Hungary 21:51 +5:35
  23. Martin Veitsberger OLT Transdanubien Austria 22:15 +5:59
  24. Kelen Klement Tabani Spartacus Hungary 22:18 +6:02
  25. Keve Gonczi Tipo Hungary 22:59 +6:43
  26. Maximilián Kubík TJ Rapid Bratislava Slovakia 23:59 +7:43
  27. Stepan Hrobar Magnus Orienteering Czech Republic 24:12 +7:56
  28. Gustav Greiner SU Schöckl Orienteering Austria 25:53 +9:37
  29. David Aloni o-void Israel 27:11 +10:55
  30. Radomír Mielec OOB TJ Baník Ostrava Czech Republic 28:06 +11:50
  31. Mikhail Grozak Russian Federation 30:48 +14:32
  Leopold Kühschelm Berliner Turnerschaft Austria Nicht Ang.
  Tim Robertson Koovee New Zealand Nicht Ang.
  William Lind Malungs OK Skogsmårdarna Sweden Nicht Ang.
  Women Open (5 / 5) Zeit
  1. Nadja Mayer NF Wien Austria 21:53
  2. Judith Zehetgruber Austria 25:10 +3:17
  3. Sandra Bergant Vidakovic OK Kapela Croatia 25:48 +3:55
  4. Julie Laverock MDOC United Kingdom 27:31 +5:38
  Laura Cox Wato Ireland Nicht Ang.
  Men Open (10 / 10) Zeit
  1. Nikola Perac OLC Wienerwald Austria 18:45
  2. Florian Vacek The Sloths Austria 18:49 +0:04
  3. Florian Spechtenhauser Italy 20:20 +1:35
  4. Alexander Blauensteiner Austria 20:34 +1:49
  5. David Ales Slovan Luhacovice Czech Republic 21:34 +2:49
  6. Thomas Holzmüller Austria 22:47 +4:02
  7. Clemens Moser The Sloths Austria 23:44 +4:59
  8. Milos Jaksic OK Dif Serbia 24:41 +5:56
  9. Alexander Wiltzsch Austria 25:12 +6:27
  Alexander Weigl Austria Fehlst.
  Women Youth (8 / 8) Zeit
  1. Zsuzsa Gonczi Tipo Hungary 14:04
  2. Emily Adenstedt ORK Austria 14:10 +0:06
  3. Livia Radon NF Wien Austria 17:26 +3:22
  4. Tanja Klöckl Orienteering Klosterneuburg Austria 21:39 +7:35
  5. Zoe Radon NF Wien Austria 22:28 +8:24
  6. Miriam Veitsberger OLT Transdanubien Austria 23:35 +9:31
  7. Anna Skern NF Wien Austria 44:39 +30:35
  8. Selina Skern NF Wien Austria 51:56 +37:52
  Men Youth (5 / 5) Zeit
  1. Mark Bujdoso Tabani Spartacus Hungary 11:45
  2. Jacopo Stöcher Wat-OL Austria 12:06 +0:21
  3. Mihaly Csoboth Tabani Spartacus Hungary 14:09 +2:24
  4. David Pedenzini Società sportiva crea rossa di Marter, Roncegno Italy 18:17 +6:32
  Samuel Morris Australia Fehlst.
  W45 (10 / 10) Zeit
  1. Barbara Kastner NF Wien Austria 16:24
  2. Eva Ocvirk OK Japetic Croatia 18:01 +1:37
  3. Sonja Wlcek Wat-OL Austria 19:49 +3:25
  4. Ulrike Tiefenböck Naturfreunde Wien Austria 21:48 +5:24
  5. Guni Palme OLC Wienerwald Austria 22:27 +6:03
  6. Anat Noiman HaSharon Israel 27:59 +11:35
  7. Orit Rainhartz Galilee Israel 28:05 +11:41
  8. Doris Exler OLT Transdanubien Austria 29:13 +12:49
  9. Orian Dagan Israel 33:56 +17:32
  Orsolya Magyari Tipo Hungary Fehlst.
  M45 (25 / 25) Zeit
  1. Eric Morris Australia 15:52
  2. Robert Orehoci SprintAddicts Croatia 16:48 +0:56
  3. Ferri Gassner Naturfreunde Wien Austria 17:10 +1:18
  4. Martin Hajdu Tipo Hungary 18:04 +2:12
  5. Philip Johnston-Davis RAFO United Kingdom 18:08 +2:16
  6. Roland Reisenberger Orienteering Klosterneuburg Austria 18:44 +2:52
  7. Ziv Noiman HaSharon Israel 20:05 +4:13
  8. Erich Göschl OLC Wienerwald Austria 20:08 +4:16
  9. Felix Hofstätter NF Wien Austria 20:10 +4:18
  10. Bence Kiacz Hegyisport Szentendre SE Hungary 20:12 +4:20
  11. Thomas Hlosta NF Wien Austria 20:16 +4:24
  12. Michael Grill Naturfreunde Wien Austria 23:17 +7:25
  13. Josef Hilbert NF Wien Austria 24:27 +8:35
  14. Gyula Szarvas MEAFC Hungary 25:22 +9:30
  15. Hannu Hautala Pohti Ski Team Finland 25:24 +9:32
  16. Markus Gatschnegg OLC Wienerwald Austria 30:45 +14:53
  17. Yaniv Rainhartz Galilee Israel 31:39 +15:47
  18. Thomas Hösel union dirtrun.company Austria 50:33 +34:41
  Dejan Cvorovic PD Pobeda Serbia Fehlst.
  Peter Rudi Egri Testedzo Club Fehlst.
  Robert Altmann OLC Wienerwald Austria Fehlst.
  Clemens Kahler Naturfreunde Bruck a.d. Leitha Austria Nicht Ang.
  Günther Kroupa Naturfreunde Wien Austria Nicht Ang.
  Martin Friedl NF Wien Austria Nicht Ang.
  Martin Grünberger Orienteering Klosterneuburg Austria Nicht Ang.
  W55 (7 / 7) Zeit
  1. Louise Capper Lakeland United Kingdom 17:41
  2. Janet Leake Ebor United Kingdom 20:20 +2:39
  3. Sabine Hilbert NF Wien Austria 22:11 +4:30
  4. Pascale Martin Raid Orientation Paris France 22:58 +5:17
  5. Sabine Hofstätter NF Wien Austria 26:12 +8:31
  6. Daniela Schenk Thurgorienta Switzerland 26:13 +8:32
  7. Brigitta Mayer HSV Großmittel Austria 34:01 +16:20
  M55 (18 / 18) Zeit
  1. Joachim Friessnig OC Fürstenfeld Austria 16:38
  2. Wolfgang Kradischnig Naturfreunde Linz Austria 16:51 +0:13
  3. Dirk Deijgers Belgium 17:00 +0:22
  4. Hanspeter Schenk Thurgorienta Switzerland 17:01 +0:23
  5. Josef Zapletal NF Wien Austria 17:15 +0:37
  6. Jan Ivansson OLC Stubai Austria 18:40 +2:02
  7. Werner Purgathofer OLG Ströck Wien Austria 18:56 +2:18
  8. Günter Kradischnig OLC Graz Austria 19:17 +2:39
  9. Graham Capper Lakeland United Kingdom 20:18 +3:40
  10. Horst Mayer SSV Hallein-Neualm Austria 21:32 +4:54
  11. Frederic Genevois NF Wien Austria 21:55 +5:17
  12. Patrick Murphy BOC Ireland 23:52 +7:14
  13. Stefan Drage HSV OL Wr Neustadt Austria 24:19 +7:41
  14. Tim Skern NF Wien Austria 25:16 +8:38
  15. Amit Hadad Israel 35:26 +18:48
  Harald Blauensteiner Austria Fehlst.
  Andrew Cox Wato Ireland Nicht Ang.
  Wilhelm Tiefenböck Naturfreunde Wien Austria Nicht Ang.
  W65 (2 / 2) Zeit
  1. Sheila Strain East Lothian Orienteers United Kingdom 23:24
  2. Ingrid Petersson OLT Austria 29:42 +6:18
  M65 (3 / 3) Zeit
  1. Bernt Johansson OLC Stubai Austria 17:48
  2. Robin Strain East Lothian Orienteers United Kingdom 21:12 +3:24
  3. Heinz Czembirek MTV Hernals Austria 29:24 +11:36
  Team Challenge (5 / 5) Zeit
  1. Anica / Bojan OK Brežice Slovenia 21:13
  2. Martina + Katrin Barborik/Andrae 24:19 +3:06
  3. Christoph / Michaela LTC Seewinkel 27:06 +5:53
  4. Christina / Florian Bellevue Austria 28:01 +6:48
  5. Tim / Martin / Jedert OK Brežice junior Slovenia 34:30 +13:17
  Newcomers (10 / 10) Zeit
  1. Bernhard Rauch Austria 17:57
  2. Stefan Wess Austria 23:17 +5:20
  3. Belinda Schachner Austria 24:51 +6:54
  4. Natalia Klöckl 26:08 +8:11
  5. Christina Broinger OLC Wienerwald Austria 26:51 +8:54
  6. Herwig Hierzegger Wiener Akadem  TV Austria 33:39 +15:42
  7. Andreas Legath / Christina Metesch 38:42 +20:45
  8. Claudia Eder Austria 44:19 +26:22
  Antonia Hartl HSV-Ried Austria Nicht Ang.
  Kamila Tachovská SK Zabovresky Brno Czech Republic Nicht Ang.

Partners

Special thanks go to our partners for supporting the Vienna O Challenge 😊