Total Result after 2 stages

Result Stage 1

Result Stage 2

  Women Elite (39 / 39) Total Time Behind
  1. Alice Leake Aire 34:56
  2. Ursula Kadan OC Fürstenfeld 35:57 +1:01
  3. Johanna Öberg OK Linné 36:32 +1:36
  4. Charlotte Ward HALO/GBR 37:21 +2:25
  5. Tereza Novotná OK 99 Hradec Králové 37:51 +2:55
  6. Julia Néda Tipo 38:45 +3:49
  7. Anna Simkovics OLC Wienerwald 38:53 +3:57
  8. Marie Maier OLC Graz 39:16 +4:20
  9. Anika Gassner Naturfreunde Wien 41:32 +6:36
  10. Antonija Orlić 42:42 +7:46
  11. Gudrun Englmaier OLC Wienerwald 43:00 +8:04
  12. Nelli Hajdu Tipo 44:28 +9:32
  13. Eliška Hájková SK Kamenice 44:33 +9:37
  13. Zsofia Nagy Tabani Spartacus 44:33 +9:37
  15. Sladjana Perac OLC Wienerwald 45:16 +10:20
  16. Olga Jerkovic Peric OK Kapela 45:43 +10:47
  17. Dora Zeiner OLC Graz 46:56 +12:00
  18. Szilvia Takács Tipo 47:34 +12:38
  19. Katerina Skarkova NF Wien 47:44 +12:48
  20. Aniko Koren Tabani Spartacus 48:42 +13:46
  21. Evalin Brautigam 48:43 +13:47
  22. Rita Tiefenböck Naturfreunde Wien 49:20 +14:24
  23. Viktória Kostercová ŠK Sandberg 49:31 +14:35
  24. Imola Rajmon Tabani Spartacus 49:48 +14:52
  25. Monika Molnárová Kobra Bratislava 50:37 +15:41
  26. Marina Skern NF Wien 51:35 +16:39
  27. Karin Leonhardt OC Fürstenfeld 52:00 +17:04
  27. Magda Hrnčířová SK Studenec 52:00 +17:04
  29. Anna Ladenstein OLC Wienerwald 53:04 +18:08
  30. Elise Masopustova SK Praga 55:50 +20:54
  31. Melinda Ymsén HSV Pinkafeld 57:08 +22:12
  32. Sabine Wareyka WAT 59:08 +24:12
  33. Julia Sivriver o-void 1:02:31 +27:35
  34. Maria Tulban Wat-OL 1:07:15 +32:19
  35. Carina Veitsberger OLT Transdanubien 1:08:04 +33:08
  Katarina Kotrlova SK Sandberg MP
  Dafna Noiman HaSharon DNS
  Tereza Janošíková SK SEVERKA ŠUMPERK DNS
  Eszter Mantuano Tabani Spartacus NTP
  Men Elite (34 / 34) Total Time Behind
  1. Jakub Glonek SK Kamenice 33:59
  2. Gernot Ymsén HSV Pinkafeld 34:02 +0:03
  3. Franz Glaner WAT.OL 34:48 +0:49
  4. Albin Ridefelt OK Linné 35:01 +1:02
  5. Zoltan Bujdoso Tabani Spartacus 36:20 +2:21
  6. Aron Bako Tabani Spartacus 36:28 +2:29
  7. Krisztian Liszka Tabani Spartacus 36:46 +2:47
  8. Matthias Leonhardt OC Fürstenfeld 37:30 +3:31
  9. Marius Poirson WAT 38:41 +4:42
  10. Sebastian Šafka SK Kamenice 39:15 +5:16
  11. Stanislav Mokrý SK Zabovresky Brno 39:30 +5:31
  12. Roland Fesselhofer WAT 40:04 +6:05
  13. Filip Kubina SK Sandberg 40:31 +6:32
  14. Murray Strain Interløpers 40:50 +6:51
  15. Atanas Boyarov Compass Cross Ruse 41:46 +7:47
  16. Peter Gonczi Tipo 43:13 +9:14
  17. Edi Ocvirk OK Japetic 43:42 +9:43
  18. Peter Nagy Tabani Spartacus 43:44 +9:45
  19. Sandro Schachner SU Schöckl Orienteering 43:55 +9:56
  20. Thomas Radon Naturfreunde Wien 44:11 +10:12
  21. Benjamin Altmann OLC Wienerwald 44:13 +10:14
  22. Keve Gonczi Tipo 45:30 +11:31
  23. Nikolaus Euler-Rolle Naturfreunde Wien 45:47 +11:48
  24. Maximilián Kubík TJ Rapid Bratislava 46:56 +12:57
  25. Martin Veitsberger OLT Transdanubien 47:34 +13:35
  26. Stepan Hrobar Magnus Orienteering 48:23 +14:24
  27. Radomír Mielec OOB TJ Baník Ostrava 55:17 +21:18
  28. David Aloni o-void 55:52 +21:53
  29. Mikhail Grozak 58:27 +24:28
  Gustav Greiner SU Schöckl Orienteering MP
  Leopold Kühschelm Berliner Turnerschaft DNS
  Tim Robertson Koovee DNS
  William Lind Malungs OK Skogsmårdarna DNS
  Kelen Klement Tabani Spartacus NTP
  Women Open (7 / 7) Total Time Behind
  1. Nadja Mayer NF Wien 50:45
  2. Judith Zehetgruber 54:24 +3:39
  3. Julie Laverock MDOC 56:58 +6:13
  4. Sandra Bergant Vidakovic OK Kapela 57:47 +7:02
  Laura Cox Wato DNS
  Polina Lyatoshinsky OLC Wienerwald NTP
  Theresa Monsberger Sportunion Klagenfurt NTP
  Men Open (16 / 16) Total Time Behind
  1. Florian Vacek The Sloths 40:27
  2. Alexander Blauensteiner 47:42 +7:15
  3. Clemens Moser The Sloths 49:37 +9:10
  4. Milos Jaksic OK Dif 51:08 +10:41
  5. Thomas Holzmüller 52:01 +11:34
  Alexander Weigl MP
  Nikola Perac OLC Wienerwald MP
  Alexander Wiltzsch DISQ
  David Ales Slovan Luhacovice DNS
  Florian Spechtenhauser DNS
  Gerald Pischinger Sportunion Klagenfurt NTP
  Gerhard Scheller Sportfreunde Scholler NTP
  Mark Prior NTP
  Sebastian Platzer NTP
  Thomas Gittmaier HSV-Ried NTP
  Thomas Neuwald ORK NTP
  Women Youth (9 / 9) Total Time Behind
  1. Emily Adenstedt ORK 29:36
  2. Zsuzsa Gonczi Tipo 29:53 +0:17
  3. Livia Radon NF Wien 38:35 +8:59
  4. Tanja Klöckl Orienteering Klosterneuburg 43:52 +14:16
  5. Miriam Veitsberger OLT Transdanubien 58:01 +28:25
  6. Anna Skern NF Wien 1:07:54 +38:18
  7. Zoe Radon NF Wien 1:27:19 +57:43
  8. Selina Skern NF Wien 1:59:00 +89:24
  Viktoriya Valyavka Cardinal NTP
  Men Youth (5 / 5) Total Time Behind
  1. Jacopo Stöcher Wat-OL 26:18
  2. Mihaly Csoboth Tabani Spartacus 29:48 +3:30
  3. David Pedenzini Società sportiva crea rossa di Marter, Roncegno 47:14 +20:56
  Samuel Morris MP
  Mark Bujdoso Tabani Spartacus NTP
  W45 (10 / 10) Total Time Behind
  1. Barbara Kastner NF Wien 33:30
  2. Eva Ocvirk OK Japetic 38:12 +4:42
  3. Sonja Wlcek Wat-OL 41:42 +8:12
  4. Ulrike Tiefenböck Naturfreunde Wien 44:25 +10:55
  5. Guni Palme OLC Wienerwald 45:32 +12:02
  6. Anat Noiman HaSharon 1:01:44 +28:14
  7. Doris Exler OLT Transdanubien 1:02:00 +28:30
  Orian Dagan MP
  Orit Rainhartz Galilee MP
  Orsolya Magyari Tipo MP
  M45 (23 / 23) Total Time Behind
  1. Eric Morris 34:43
  2. Ferri Gassner Naturfreunde Wien 36:47 +2:04
  3. Robert Orehoci SprintAddicts 37:19 +2:36
  4. Martin Hajdu Tipo 37:33 +2:50
  5. Philip Johnston-Davis RAFO 39:02 +4:19
  6. Felix Hofstätter NF Wien 40:57 +6:14
  7. Erich Göschl OLC Wienerwald 43:07 +8:24
  8. Roland Reisenberger Orienteering Klosterneuburg 43:12 +8:29
  9. Ziv Noiman HaSharon 44:17 +9:34
  10. Josef Hilbert NF Wien 49:22 +14:39
  11. Hannu Hautala Pohti Ski Team 52:05 +17:22
  12. Gyula Szarvas MEAFC 56:38 +21:55
  13. Yaniv Rainhartz Galilee 1:00:11 +25:28
  Dejan Cvorovic PD Pobeda MP
  Michael Grill Naturfreunde Wien MP
  Peter Rudi Egri Testedzo Club MP
  Robert Altmann OLC Wienerwald MP
  Thomas Hösel union dirtrun.company MP
  Clemens Kahler Naturfreunde Bruck a.d. Leitha DNS
  Günther Kroupa Naturfreunde Wien DNS
  Markus Gatschnegg OLC Wienerwald DNS
  Martin Friedl NF Wien DNS
  Martin Grünberger Orienteering Klosterneuburg DNS
  W55 (8 / 8) Total Time Behind
  1. Louise Capper Lakeland 38:34
  2. Pascale Martin Raid Orientation Paris 43:59 +5:25
  3. Janet Leake Ebor 45:06 +6:32
  4. Sabine Hilbert NF Wien 47:18 +8:44
  5. Sabine Hofstätter NF Wien 53:26 +14:52
  6. Daniela Schenk Thurgorienta 56:41 +18:07
  7. Brigitta Mayer HSV Großmittel 1:13:43 +35:09
  Tamara Denysenko Cardinal NTP
  M55 (19 / 19) Total Time Behind
  1. Dirk Deijgers 33:24
  2. Hanspeter Schenk Thurgorienta 34:17 +0:53
  3. Wolfgang Kradischnig Naturfreunde Linz 35:51 +2:27
  4. Josef Zapletal NF Wien 36:38 +3:14
  5. Joachim Friessnig OC Fürstenfeld 37:17 +3:53
  6. Jan Ivansson OLC Stubai 38:30 +5:06
  7. Günter Kradischnig OLC Graz 38:40 +5:16
  8. Werner Purgathofer OLG Ströck Wien 39:30 +6:06
  9. Horst Mayer SSV Hallein-Neualm 42:45 +9:21
  10. Graham Capper Lakeland 42:46 +9:22
  11. Frederic Genevois NF Wien 44:37 +11:13
  12. Stefan Drage HSV OL Wr Neustadt 45:47 +12:23
  13. Patrick Murphy BOC 55:07 +21:43
  14. Tim Skern NF Wien 57:04 +23:40
  15. Amit Hadad 1:09:28 +36:04
  Harald Blauensteiner MP
  Andrew Cox Wato DNS
  Wilhelm Tiefenböck Naturfreunde Wien DNS
  Georg Gittmaier HSV-Ried NTP
  W65 (2 / 2) Total Time Behind
  1. Sheila Strain East Lothian Orienteers 48:32
  2. Ingrid Petersson OLT 1:02:07 +13:35
  M65 (3 / 3) Total Time Behind
  1. Bernt Johansson OLC Stubai 37:57
  2. Robin Strain East Lothian Orienteers 43:42 +5:45
  Heinz Czembirek MTV Hernals MP
  Team Challenge (8 / 8) Total Time Behind
  1. Anica / Bojan OK Brežice 42:40
  2. Tim / Martin / Jedert OK Brežice junior 52:44 +10:04
  3. Christina / Florian Bellevue 58:28 +15:48
  Clara / Karl Martin / Maximilian NTP
  Martina + Katrin Barborik/Andrae NTP
  Sophie + Sabine NTP
  Tobias Sklusal Fraenklinstraße NTP
  Veronika / Bastien ATU Kosice NTP
  Newcomers (17 / 17) Total Time Behind
  1. Bernhard Rauch 35:54
  2. Christoph / Michaela LTC Seewinkel 1:05:04 +29:10
  3. Claudia Eder 1:19:45 +43:51
  4. Herwig Hierzegger Wiener Akadem  TV 1:28:14 +52:20
  Antonia Hartl HSV-Ried DNS
  Belinda Schachner DNS
  Kamila Tachovská SK Zabovresky Brno DNS
  Stefan Wess DNS
  Andreas Brabenec NTP
  Eva Monsberger Sportunion Klagenfurt NTP
  Hoa Lai OLC Wienerwald NTP
  Ivan Grozak Bergamiont Russia NTP
  Jackson Wikats NTP
  Mira Klöckl NTP
  Sebastian Lehner NTP
  Susanne Haindl NTP
  Wolfgang Dvorak NTP

Partners

Special thanks go to our partners for supporting the Vienna O Challenge 😊